AKCE

Cyklus vaření pro mládež


Poslední červnový den byl zahájen nový cyklus vaření pro teenagery, který bude v různých intervalech pokračovat až do předvanočního období. Celý cyklus je zaměřen na týmovou práci okořeněných soutěžním kvízem, kde cílem je příprava netradičních pokrmů z různých koutů světa. Po úvodním slovu paní ředitelky Petry Srdínkové proběhlo představení šéfkuchařů Toma a Honzy. Poté proběhlo rozdělení formou losování do dvou soutěžních týmů v barvách modré a žluté. Byl zahrnut i bod krátkého představení našich mladých kuchařů o zkušenostech s cestováním a cizokrajnou kuchyní. V rámci kvízu byly představeny některé netradiční suroviny, na základě kterých měl každý tým uhádnout dvě země ze kterých recepty pochází a další otázky byly zaměřený na znalosti o těchto zemích. Poté se přešlo na samotnou přípravu vepřového s cibulí a paprikou na švestkovém víně a kuřecí s kokosovo-kari omáčkou a ananasem. Celou přípravu oba týmy precizně zvládly a jak se říká, co si kdo navařil to si také snědl. Takže na konci proběhl společný oběd a k vzhledem k tomu, že se jednalo o Asii, jak jinak než za pomoci hůlek. Na rozloučenou v horkém letním dni přišel k chuti bonus ve formě vychlazeného melounu. 

Jak se vypořádat s odmítnutím, potížemi s hledáním práce nebo dosažením cíle?


Dne 28.6.2024 se u nás v centru konal motivační workshop s psycholožkou Natalií Khropun na téma zvládání odmítnutí, obtíží při hledání práce a dosahování cílů. Diskuze byla živá a všichni účastníci se dozvěděli, jak účinně překonávat překážky a dosáhnout svých cílů. Získali cenné rady a strategie, které pomohou transformovat odmítnutí na úspěch.

Nostrifikace diplomů v ČR pro Ukrajince


Dne 21.6. se u nás v centru konal seminář zaměřený na proces nostrifikace, určený především pro občany Ukrajiny žijící v České republice. Tento seminář poskytl všechny potřebné informace a praktické rady, jak úspěšně nostrifikovat své vzdělání. Ukrajinci usilují o lepší pracovní příležitosti, a proto potřebují mít své diplomy uznané. Toto setkání všechny motivovalo, protože brzy bude nostrifikace zpoplatněna, a je důležité tuto příležitost nepropásnout. K získání vysněné práce je také potřeba znalost češtiny. Proto v srpnu otevíráme další kurz. Sledujte naše novinky na sociálních sítích, aby vám neunikly žádné informace.

Coffee job meeting


První «Coffee job meeting» se vydařil. S účastníky jsme probírali nejen nadcházející průběh projektu, ale i jejich očekávání. Ta se příliš neliší od toho, co jsme předpokládali, že by mohly být stěžejní body projektu. Na dalších setkáních budou témata jako pohovory s různými typy zaměstnavatelů, motivační trenink s psycholožkou Nataliia Khropun o tom, jak se vypořádat s odmítnutím, potížemi s hledáním práce nebo dosažením cíle, seminář «Nostrifikace diplomů v ČR pro Ukrajince», pracovní právo, rekvalifikace, podnikání a mnoho dalšího. Na další schůzky budete moci přijít s dítětem, pokud nemáte možnost ho nechat doma. Ve vedlejší místnosti bude Roksolana, která vaše děti pohlídá. Moc se těšíme na realizaci a aktivní zapojení účastníků i při dalších setkáních.


Děkuje Nadace Via za podporu těchto smysluplných aktivit, které podporují účastníky v jejich adaptaci do českého, a to (nejen) pracovního prostředí.

Audiovizuální večery 15+


Na "Audiovizuálních večerech" jsme uspořádali sérii tří workshopů pro mládež ve věku 15+. Program zahrnoval workshopy o natáčení a fotografování, možnost zapůjčení techniky, atraktivní tipy na tvorbu kvalitních videí pro sociální sítě, volnou zábavu a občerstvení. Během třetího setkání se účastníci vydali do města, kde se pomocí fotoaparátů učili zachycovat různé obrazy kolem sebe. Nyní se těšíme na výstavu.


Děkujeme organizaci UNHCR za tuto příležitost, díky které můžeme uvést všechny naše nápady do života a posunout naši komunitu mladých lidí o krok vpřed!

Doma jsem tam, kde jsem svobodný člověk.


V divadle Exil se 10.6.2024 uskutečnilo závěrečné představení s názvem «Doma» z dílny divadelního ateliéru Paměti národa Pardubice, který podporuje centrum Kalyna. Co pro vás znamená domov? Jaké to je cítit se doma a být svobodný? Představení hrály ukrajinské a české děti, které se inspirovaly českou emigrantkou Helenou Jindáčkovou, a propojily tak její příběh se svými vlastními názory a zkušenostmi na téma emigrace. Emigrace znamená opustit domov a odejít, ale také přijít někam jinam a tvořit nový domov.

dTest pomáhá


Děkujeme za zaslání letáků, které nám poskytl časopis dTest v rámci projektu s Evropskou komisí.

Cílem celého projektu je podpora Ukrajinců žijících v ČR, kteří zde startují nový život. Leták se věnuje tomu, aby znali svá spotřebitelská práva a dokázali se v nich lépe orientovat, konkrétně uzavírání smluv apod. Věříme, že to pro Ukrajince může být přínosné a pomůže jim to s novým životem v ČR.


Děkujeme ještě jednou za tuto užitečnou pomoc!

Žena s vůní kávy


V pátek 31.5. se konal Výtvarný trénink pro ženy s názvem “Žena s vůní kávy”. Ženy se uvolnily a nechaly své kreativní já rozkvést při malování v příjemné atmosféře s vůní kávy.

Trénink vedla Nataliya Khropun - psycholožka, specialistka na rodinnou systémovou terapii a arteterapii.

Coffee-art je originální technika tvorby obrázků pomocí roztoku přírodní kávy. Probouzí představivost a inspiruje k příjemným obrazům. Meditativní proces kreslení vás ponoří do vnitřního světa, odvede vás od každodenních problémů a odhalí nové aspekty tvůrčích schopností.

Děkujeme všem, kdo se zúčastnili, a těšíme se na další workshop!

15+ s UNHCR


První setkání 22.5.2024 v rámci Audiovizuálních večerů 15+ pobavilo, inspirovalo, ale především dalo dohromady několik skvělých mladých lidí! Pod vedením lektorů z Katedry sociální a kulturní antropologie Filozofické fakulty Univerzity účastníci připravují kreativní audiovizuální výstupy. Vzniknou fotografie, krátké filmy a kdo ví, možná i nějaká společná výstava.


Máš rád/a tvořivou práci s audiovizuálními médii? Pojď se k nám přidat na další setkání dne 12.6.2024 a sdílej své nápady. Prosíme zájemce o setkání, aby se registrovali. Účast na akci je zdarma.

Multikulturní jarmark v Automatických mlýnech


Rádi vás také informujeme o naší nedávné účasti na Multikulturním jarmarku v Automatických mlýnech dne 24.5.!

Kalyna se zapojila do tohoto fantastického veletrhu, kde jsme společně zpívali, ochutnávali kuchyně z různých zemí a užívali si lahodnou zmrzlinu. Náš stánek nabízel benefiční prodej ručně vyráběných výrobků, dekorace a pečiva s historií Lvova - Schwab Stollen.

Děkujeme pořadatelům za skvělou organizaci a příjemnou atmosféru, a to i přes nepříznivé počasí! Byla to skvělá událost a jsme rádi, že jsme se mohli zapojit. Děkujeme všem, kteří nás navštívili a něco si koupili, doufáme, že jste si to užili stejně jako my!

Nezapomeňte sledovat naše sociální sítě a webové stránky pro další události a novinky.

Akce ve Foxconnu


Dne 18. května Kalyna zorganizovala akci pro ukrajinské zaměstnance firmy Foxconn v Kutné Hoře, která měla velký úspěch. Naše zaměstnankyně Marina, Katya a Roksolana jsou nejen krásné, ale také nesmírně talentované a plné pozitivní energie. Bylo nám potěšením spolupracovat opět s firmou Foxconn a rádi pro ně budeme organizovat další akce – to nás opravdu baví.

Sexuální výchova


Rádi bychom vás informovali, že v pátek 17. května se u nás v centru konal seminář na téma „Sexuální výchova“ určený pro dívky. Společně jsme prozkoumávali různé aspekty této oblasti života. Jedná se o důležitou práci s mládeží, která se díky osvětě a prevenci může vyvarovat mnohým problémům. 

Seminář probíhal formou společné diskuse, kde se dívky mohly otevřeně vyjadřovat, klást otázky a sdílet své zkušenosti. Byla to skvělá příležitost pro všechny účastnice získat nové znalosti a porozumět důležitým tématům souvisejícím se sexuální výchovou.

Dobrovolník Anton


Výtvarný kroužek pro mládež se koná každé pondělí od 16:00. Děkujeme dobrovolníkovi, panu Antonovi, za jeho neocenitelnou práci na výtvarném kroužku pro děti od 12 let. Jeho trpělivost a odborné znalosti jsou pro naše mladé umělce velkou inspirací. Děkujeme za váš čas, úsilí a vášeň, kterou vkládáte do výuky dětí. Vaše práce má obrovský dopad na jejich kreativní rozvoj!

Jak se stát OSVČ nebo otevřít podnik v České republice?


Dne 12.5.2024 se u nás v centru konalo informační setkání od organizace Slovo 21, zaměřené na téma jak se stát OSVČ nebo otevřít podnik v České republice. Toto setkání bylo určeno nejen pro ty, kteří uvažují o založení vlastního podniku, ale i pro ty, kteří již podnikají a hledají užitečné informace a rady. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a těšíme se na další inspirativní akce!

Kdo jsem?


Trénink pro mládež ve věku 16-23 let proběhl u nás v centru 10. května 2024. Na tomto tréninku se mládež dozvěděla více o svém typu osobnosti. Aktivitu vedla naše psycholožka Nataliia Khropun, specialistka na rodinnou systémovou terapii a arteterapii. Probíraly se silné stránky a oblasti, kde je potřeba se rozvíjet, a účastníci se naučili, jak efektivně komunikovat s různými typy osobností.

Jóga v parku


Abychom tohle krásné počasí využili na maximum, pořádáme cvičení venku.

Setkáme se v sobotu od 10:30 na louce před Galerie Cafe, Tyršovy sady, Sukova tř. 2876, 530 02 Pardubice I . Tato akce je vhodná pro celou rodinu! Velké poděkování Oleně za úžasné lekce jógy v parku, které budou probíhat každou sobotu! Vaše energie a nadšení přinášejí do našich víkendů klid a radost. Děkujeme, že nám pomáháte nalézt rovnováhu a pohodu. 

Nácvik pracovních pohovorů s různými tipy personalisty


V našem centru 5.4. se uskutečnil praktický workshop „Nácvik pracovních pohovorů s různými typy personalistů“. Účastníci měli možnost seznámit se s efektivními technikami, jak se připravit na pracovní pohovor, získali cenné rady a mohli si vyzkoušet simulované pohovory s různými typy personalistů, se kterými se mohou na pohovorech potkat. Zvláštní poděkování patří panu Janu Samaranskému za jeho neocenitelnou pomoc a odborné vedení tohoto workshopu. Další pokračování je plánováno na červen, protože máme mnoho zájemců a ti, kteří se zúčastnili prvního setkání, mají možnost reflexe (např. zkonzultovat úpravy životopisů, které provedli na základě této první konzultace).

Bezpečnost na internetu. Kyberšikana


Jak poznat a chránit se před kyberšikanou a online predátory? Jak rozpoznat falešné zprávy a dezinformace na internetu? Odpovědi na tyto otázky už zjistili na semináři na téma „Bezpečnost na internetu. Kyberšikana“, který se konal 26. 4. 2024. Tento seminář byl zaměřen na mládež ve věku 12+, ale téma zaujalo i dospělé. Seminář přinesl mnoho užitečných informací a praktických rad, jak se chránit před kybernetickými hrozbami.

Františku, děkujeme za skvělý seminář na téma “Bezpečnost na internetu a kyberšikana”. Bylo skvělé, jak jsi nás seznámil s různými aspekty bezpečnosti online prostředí a poskytl nám užitečné tipy, jak se chránit před kyberšikanou.

Workshop Sádrové figurky


Děkujeme Ulyaně Gornyakové za skvělý workshop Sádrové figurky, který se konal dne 25. dubna 2024 u nás v centru. Její znalosti a vášeň pro umělecké řemeslo byly nesmírně inspirativní a přínosné pro všechny účastníky. Děkujeme za vynaložený čas a energii na předání svých dovedností a zkušeností. Těšíme se na další spolupráci a další vzdělávací akce.

Finanční gramotnost


Ještě jedna úspěšně absolvovaná akce, která proběhla v našem centru 17. dubna 2024. Jednalo se o seminář na téma finanční gramotnosti, vedený panem Patrikem Feichtingerem, investičním poradcem z MaFin Poradenství. Patrik nám poskytl cenné znalosti a praktické tipy, jak lépe spravovat své finance, investovat a plánovat do budoucna, zejména v situacích, kdy je finanční rozpočet omezený. Jeho zkušenosti a přístup byly pro všechny účastníky velmi přínosné a inspirativní.


Tímto bychom chtěli Patriku Feichtingerovi srdečně poděkovat za jeho čas a ochotu podělit se s námi o své odborné znalosti. Vážíme si jeho podpory a doufáme, že spolupráce bude pokračovat i v budoucnu.

Pletení mandaly


Dne 13. dubna 2024 jsme měli tu čest hostit workshop s psycholožkou Zorianou Mykhalskou na téma "Pletení mandaly". Tato událost měla za cíl podpořit duševní zdraví účastníků, byla plná inspirace, relaxace a tvůrčího ducha. Chceme poděkovat Zorianě Mykhalské za její vynikající vedení a zapojení do workshopu a děkujeme všem, kteří se zúčastnili a přispěli k vytvoření této úžasné atmosféry.

Představení Divadla Utlačovaných s názvem “Světlana”


V našem newsletteru bychom rádi poděkovali Slovu 21 a Divadlu Utlačovaných za jejich úžasnou akci, která se konala 14. dubna 2024. Představení Divadla Utlačovaných s názvem “Světlana” nás zaujalo nejen svou kvalitní produkcí, ale i způsobem, jakým pracuje s reálnými příběhy a situacemi. Tato inscenace byla vytvořena pomocí metody divadla utlačovaných, která umožňuje pracovat s lidmi, kteří prožili formu útlaku. Divadlo-fórum, které tato metoda využívá, otevírá prostor pro dialog mezi diváky a herci, což přispívá k hlubšímu porozumění tématu a vzájemnému respektu. Jsme rádi, že jsme mohli být součástí této inspirativní události.

Počítačový kurz "Umělá inteligence"


Dne 5. dubna 2024 jsme uspořádali skvělý počítačový kurz s názvem „Umělá inteligence“, který vedl náš úžasný lektor František Janeba. Kurz se setkal s velkým zájmem a účastí našich klientů, a to nás velmi těší. Františku, děkujeme ti za tvůj profesionální přístup, nadšení a schopnost předávat znalosti o umělé inteligenci našim účastníkům. Tvá práce a angažovanost jsou pro nás inspirací a jsme ti za to velmi vděční. Děkujeme všem, kteří se účastnili kurzu, za jejich zájem a aktivní zapojení.

Výtvarný kroužek


Máme skvělou novinku pro rodiče dětí od 12 let! Každé pondělí pořádáme v našem centru výtvarný kroužek určený speciálně pro starší děti. Kroužek nabízí dětem možnost zapojit se do kreativních činností, rozvíjet svůj umělecký talent a trávit čas s vrstevníky v přátelské atmosféře.

Tichá hrdinství


S potěšením sdílíme nedávnou akci, která se uskutečnila 28. března 2024. Institut Paměti národa Pardubice - Paměť národa Východní Čechy, vřele přivítal Ukrajince na interaktivní prohlídce výstavy "Tichá hrdinství". Výstava ukazuje svět statečných činů a hrdinství, které často zůstávalo skryté v anonymitě. Pro Ukrajince to byla vynikající příležitost seznámit se s historií a kulturním dědictvím regionu a uznat odvahu těch, kteří byli hrdiny ve svém běžném životě.

Děkujeme Institutu Paměti národa v Pardubicích za uspořádání této inspirativní akce a za otevření dveří k pochopení historie.

Háčkování gumiček


V našem centru se 27. března uskutečnil úžasný workshop háčkování gumiček do vlasů. Ať už jste začátečník nebo pokročilý, tato kreativní aktivita nabízí skvělou zábavu pro každého staršího 14 let. Na konci dubna chystáme kurz háčkování pro začátečníky. Pokud jste vždy toužili naučit se tuto uměleckou řemeslnou dovednost, je to pro vás ideální příležitost! Nezapomeňte sledovat naše sociální sítě pro další informace o nadcházejících událostech a kurzech!

Kde se vidíte za 5 let?


V našem centru jsme nedávno pořádali vynikající workshop zaměřený na přípravu k pracovnímu pohovoru. Probrali jsme typické otázky, které se často vyskytují, a způsoby, jakými by měl být pohovor veden. Zabývali jsme se odpověďmi na otázky typu: "Jaká jsou vaše mzdová očekávání?" nebo "Kde se vidíte za pět let?" Věnovali jsme pozornost také tomu, jak se na pohovor obléknout a jaké chování je vhodné. Naše lektorka Lucie Černohorská byla přítomna pro diskuzi a odpovídala na dotazy týkající se pohovorů, které nás zajímaly. Doufáme, že účastníci si odnesli užitečné informace a tipy, které jim pomohou lépe se připravit na budoucí pracovní pohovory.

Jak na dokonalý burger

V našem komunitním centru nedávno proběhl kulinářský workshop s názvem "Jak na dokonalý burger", který byl určen mládeži ve věku 13–24 let. Akce proběhla 24. března 2024 a účastníci si kromě dobrého jídla odnesli novou zkušenost, pocit symsluplně stráveného času a nové dovednosti. Ukázalo se, že gastronomické workshopy by bylo zajímavé v Kalyně zopakovat:)

Šikana ve škole


Dne 1.3.2024 proběhl v našem centru seminář s psychologem na téma "Šikana ve škole". Tento problém je závažný a může mít vážné následky na psychické a fyzické zdraví dětí. Naše akce byla navržena tak, aby poskytla informace a podporu rodičům, kteří chtějí lépe rozumět této problematice a efektivněji ji řešit.

Inspirativní trénink zaměřený na rozvoj osobnosti a sebepoznání skrze arteterapii pro mládež 16-22 let


Rádi bychom se s vámi podělili o významnou událost, která proběhla v našem centru 15. března 2024! Konal se zde inspirující workshop zaměřený na rozvoj osobnosti a sebepoznání prostřednictvím arteterapie, určený pro mladé lidi ve věku 16-22 let. Workshop byl plný kreativity, interaktivity a hlubokého poznávání sebe sama. Účastníci díky technikám arteterapie odhalili nové stránky své osobnosti a získali hodnotné nástroje pro svůj osobní růst.

Pracovní kvalifikace a uplatnění na trhu práce


JHS-Centre ve spolupráci s Kalyna - Komunitní uprchlické centrum připravilo pro občany Ukrajiny s DO, ucházející se o práci, projekt, který prostřednictvím vzdělávacích aktivit, individuálního poradenství a podpory pracovních míst formou mzdových příspěvků přispívá k tomu, aby si účastníci mohli najít odpovídající práci. Mezi vzdělávacími aktivitami nechybí motivační a kompetenční kurz, kurz ČJ, kurz IT dovedností, dále také individuální a právní poradenství. Možné je absolvovat pouze vybrané bloky nebo celý vzdělávací cyklus. Někteří absolventi projektu získají rovněž pracovní uplatnění. Projekt je stále otevřen pro další zájemce! Hlásit se můžete přes zprávu na FB. Přejeme mnoho úspěchů!

Příprava na přijímací zkoušky


Nabízíme doučování českého jazyka pro děti, které je zaměřeno na přípravu na přijímací zkoušky z českého jazyka. Toto doučování není určeno pouze deváťákům, ale také osmákům, kteří chtějí prohloubit své znalosti a připravit se na náročnější úkoly a zkoušky v následujícím roce. Výuka probíhá každé pondělí v 16:00. O tento typ výuky už projevilo zájem 20 dětí z Ukrajiny.

“Drobečci”


U nás každé úterý od 9:00 probíhá hodina klubu "Drobečci". Tato hodina je speciálně navržena pro maminky s dětmi ve věku od 2 do 3 let, aby společně prožily radostné a vzdělávací chvíle plné aktivit a interakce. Přijďte s námi strávit příjemné dopoledne, nabízíme tvořivé a inspirativní prostředí, které podporuje rozvoj dětské osobnosti. Děkujeme centru Europe Direct Pardubice za finanční podporu této aktivity. 

Jak získat dostupnou lékařskou péči v České republice?


Dne 24. února v 14:00 proběhla přednáška ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Cílem této přednášky bylo poskytnout informace, které pomohou Ukrajincům získat dostupnou lékařskou péči v České republice. Účastníci se dozvěděli jak funguje zdravotnický systém v České republice, jak se liší český lékařský systém od ukrajinského, jaké zdravotní výkony a léky by měly být hrazeny pojišťovnami v ČR nebo jak najít lékaře. Tato akce byla součástí programu Státního zdravotního ústavu – projekt 2024 UKRAJINA – „Zprostředkovatel podpory zdraví pro Ukrajinu“. Děkujeme všem za účast na přednášce a těšíme se na další setkání.

Seminář "Mise a Vize firmy: První kroky k budování strategie vlastního podniku"


V našem centru proběhl seminář dne 14. a 15. února s Larisou Prodanets. Témata seminářů byla následující: "Mise a Vize firmy: První kroky k budování strategie vlastního podniku" a "Daňové aspekty podnikání: Rozdíl mezi podnikáním jako fyzická a právnická osoba." Larisa Prodanets sdílela své znalosti a zkušenosti, za což jí chceme poděkovat. Téma podnikání je pro Ukrajince velmi zajímavé. Těší nás, že můžeme podporovat a sdílet toto zajímavé a důležité téma s naší komunitou.


V letošním roce jsme díky IOM Czechia s podporou od U.S. Department of State: Bureau of Population, Refugees, and Migration úspěšně rozběhli projekt na podporu ukrajinských uprchlíků v oblasti zaměstnání, integrace a vzdělávání. Cílovou skupinou jsou mladí lidé, kteří se pro trh práce teprve připravují, i dospělí, kteří i přesto, že jsou vzdělání a na Ukrajině vykonávali vysokokvalifikované pozice, nemají v současnosti v České republice takové možnosti. Náš projekt jim má pomoci zlepšit své kompetence a celkovou připravenost k úspěšnému zařazení do české společnosti a maximalizaci jejich šancí na pracovním trhu. Mezi konkrétní aktivity projektu patří kurzy české konverzace a gramatiky, workshopy a individuální konzultace k tématu osobnostního rozvoje, pracovně-právní problematika, podpora podnikání a další.


Moc děkujeme všem lektorům a našim donátorům za příležitost pomáhat tam, kde to dává smysl!

Akce 20.3.2023 Setkaní English club 


Hodina English Clubu pro dospělé, který se konal 9. března. Bylo to skvělé setkání, a děkujeme všem, kdo se zúčastnili! Bylo nám potěšením sdílet jazykové dovednosti a navázat nová přátelství.


Těšíme se na setkání s vámi znovu! Další English Club proběhne 16. března od 16:00. Připojit se k nám!

Děkujeme dobrovolníkům ze spolku Cesty Pomoci z.s. za jejich neustálou podporu a pomoc lidem zasaženým válečným konfliktem na Ukrajině. Jejich práce a úsilí přímo na Ukrajině, stejně jako jejich pomoc s integrací těchto lidí do života zde v Čechách, jsou nepostradatelné. Také bychom rádi poděkovali za to, že pamatují na děti, které jsou zde s námi, a že nám přivezli bonbonky z Ukrajiny. Vaše solidarita a péče jsou pro nás velkým zdrojem vděčnosti a inspirace. 

Děkujeme vám za vaši obětavou práci a lásku, kterou do ní vkládáte 

Úterý 6.1.2024 Rádi bychom sdělili, že v našem centru nedávno proběhla prezentace o daňovém přiznání. Tato událost byla skvělou příležitostí pro naše klienty získat užitečné informace o správě jejich daňových povinností.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a doufáme, že prezentace byla pro vás hodnotná.